Lądowanie rakiet SpaceX, czyli krok w kierunku „podboju” kosmosu

SpaceX już kilkakrotnie udowodniło, że potrafi tak zaprogramować swoje rakiety, aby nie tylko wynosiły sprzęt na orbitę, ale także by wracały stosunkowo nieuszkodzone i lądowały bezpiecznie. Dlaczego jest to takie ważne?

Przede wszystkim ze względu na koszty budowy rakiet. Rakieta, którą można wykorzystać dwa lub trzy razy sprawia, że te koszty stają się odpowiednio niższe, a to przekłada się na czas do następnego startu. Dzięki rakietom wielokrotnego użytku to właśnie czas „podboju” kosmosu się zmniejsza i np. zamiast lecieć na Marsa za 30 lat, może się to udać za lat 10.

Z tym Marsem to oczywiście nie jest takie proste, bo tam w grę wchodzi jeszcze problem przebywania człowieka w kosmosie przez tak długi czasu jakiego wymagałaby misja (choćby ze względu na promieniowanie kosmiczne), ale z lotami komercyjnymi dla chętnych do zobaczenia Ziemi z orbity, te wielokrotnego użytku rakiety mogą mieć duże znaczenie.

No i jest jeszcze kwestia tego jak wygląda takie lądowanie – trzeba przyznać że jest to imponujące. Zobaczcie sami na stronie SpaceX: http://www.spacex.com/
i na ich kanale:
https://www.youtube.com/user/spacexchannel

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *