Człowiek korzystający z maszyny – człowiek kontra maszyna – człowiek zintegrowany z maszyną – wizje przyszłości

W środowisku osób zaangażowanych w analizę potencjalnych wizji przyszłości dominują trzy scenariusze rozwoju naszych związków z maszynami.

czlowiek-kontra-maszyna

Człowiek korzystający z maszyny

Pierwszy scenariusz wskazuje na to, że człowiek pozostanie najbardziej inteligentnym (najbardziej rozwiniętym) gatunkiem na Ziemi (przynajmniej dopóki nie przylecą do nas kosmici), a maszyny które tworzymy pozostaną maszynami z których korzystamy. Oczywiście, konieczne będzie nauczenie się obsługi tych maszyn, bo będą one coraz bardziej zaawansowane, ale jednak będą one całkowicie podlegały ludzkiej woli – będą narzędziami w rękach człowieka.

Człowiek kontra maszyna

Drugi scenariusz zakłada, że maszyny zyskają swego rodzaju autonomię, która może doprowadzić do ‚debaty’ na temat tego, który z ‚gatunków’ powinien rządzić Ziemią. Tutaj pojawiają się teorie związane z superinteligencją, tego dotyczą filmy z serii Terminator, czy kilku ostatnich seriali dotyczących androidów.

Człowiek zintegrowany z maszyną

Trzeci scenariusz zakłada, że faktycznie maszyny będą zyskiwały coraz to nowe funkcje poznawcze, które sprawią, że będą one inteligentniejsze od przeciętnego człowieka z początku XXI wieku, ale równocześnie ludzie nauczą się tak korzystać z pewnych osiągnięć technologicznych, że będą dorównywali tym autonomicznym maszynom, a nawet będą żyli z nimi w pewnej symbiozie. W tym scenariuszu powstają różnorodne interfejsy bezpośrednio łączące ludzkie mózgi z maszynami w sposób, który sprawi, że ludzie połączeni z maszynami będą nowym standardem.

Każdy z tych scenariuszy wydaje się możliwy i to tylko od nas – ludzi (przynajmniej na razie) zależy, który się zrealizuje w najbliższym czasie (do 2050).

A w perspektywie kilkuset lat…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *