Nowy sposób walki z chorobą Parkinsona

W chorobie Parkinsona pacjenci cierpią na zanik neuronów dopaminowych w mózgu, co powoduje że ludzie zaczynają mieć drgawki czy tracić równowagę. Aktualnie, pacjentom podowane są środki zawierające L-dopę, czyli związek z którego organizm może sobie tę dopaminę wytworzyć bez udziału obumarłych neuronów. Niestety jednak terapia taka nie jest idealna.

-13597144015Um

Oprócz utraty neuronów produkujących dopaminę, organizm traci też enzym (aromatic L-amino acid decarboxylase – AADC), który pozwala na przekształcanie L-dopy w dopaminę. W związku z tym, choć we wczesnej fazie dotychczasowe leki działają bardzo dobrze i pacjenci odczuwają realną poprawę, to jednak z upływem czasu (ze względu na obniżenie poziomu enzymu AADC) stan pacjentów pogarsza się.

Nowa terapia, wynaleziona między innymi dzięki finansowaniu z fundacji Micheala J. Fox’a (bohatera serii „Powrót do przyszłości”), ma za zadanie uzupełnić braki AADC. Terapia ta polega na zmianie genomu komórek ludzkiego mózgu, tak aby komórki te samodzielnie syntetyzowały AADC.

Oczywiście, na razie, terapia jest w fazie badań, ale efekty są obiecujące.

Więcej: https://www.technologyreview.com/s/602193/manufacturing-dopamine-in-the-brain-with-gene-therapy/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *