medycyna przyszłości: Spersonalizowane lekarstwa…

Generalnie, medycyna rozwija się zazwyczaj wolniej niż byśmy chcieli, ale jednak się rozwija i jej możliwości są już dziś olbrzymie, a w przeciągu najbliższych kilkudziesięciu lat mogą stać się – staną się – wielokrotnie większe.

-13597144015Um

Ostatnio coraz częściej naukowcy zastanawiają się nad możliwościami tworzenia spersonalizowanych lekarstw. Czemu to robić? Ponieważ każdy i każda z nas ma swój własny unikalny genom, czyli kod decydujący o tym czy będziemy mieli dłuższe czy krótsze nogi, bardziej okrągłą czy owalną twarz, lepiej czy gorzej radzącą sobie z alkoholem wątrobę, większą czy mniejszą podatność na nowotwory, choroby neurodegeneracyjne, etc. I ponieważ każdy z nas jest genetycznie inny, każdy z nas ma też inną reakcję na konkretne lekarstwa.

Jeżeli zażywaliście kiedyś jakiekolwiek lekarstwo to na pewno zauważyliście jaka jest lista potencjalnych skutków ubocznych. Te skutki nie wystąpią u każdego, ale u niektórych osób mogą. Dlaczego? Ponieważ ktoś może być bardziej lub mniej podatny na działanie danego specyfiku poprzez fakt, że jego organizm nie syntetyzuje wystarczająco dużo pewnego konkretnego enzymu.

Jeżeli będziemy wiedzieli jaki jest kod genetyczny danej osoby, prędzej możemy zawyrokować czy dane lekarstwo będzie miało skutki uboczne czy nie, czy zadziała tak jak powinno czy nie…

I choć w dzisiejszych czasach jest to jeszcze w sferze naukowej fantastyki, to w przyszłości, każdy będzie mógł uzyskać lekarstwa skrojone na miarę tak jak dziś na miarę skroić można dla kogoś garnitur.

Oczywiście, ten „garnitur” będzie odpowiednio droższy od takiego, który możemy kupić w sieciówce, niemniej jednak – czasem warto będzie zainwestować…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *