Poczuj to, czyli wrażenia dotykowe w wirtualnej rzeczywistości

    Kiedy mówi się o wirtualnej rzeczywistości zazwyczaj pokazuje się zestaw okularów/gogli lub cały hełm zapewniający możliwość widzenia i słyszenia wirtualnego świata przy całkowitym odcięciu od świata zewnętrznego… No właśnie… Całkowitym?

vr-911031_1280     Przecież wirtualna rzeczywistość, to nie tylko to co widzimy, ale też to co czujemy, co dotykamy. Aspekt dotykowy jest wciąż w wirtualnej rzeczywistości w powijakach, ale co jakiś czas pojawiają się perełki, które pozwalają wierzyć, że ten wirtualny niemowlak niedługo zacznie raczkować…

    Specjalistami w dziedzinie wirtualnego dotyku są ludzie z Dexta Robotics. Stworzyli oni precyzyjne rękawice zaopatrzone w siłowniki oraz odpowiedni software, które wspólnie sprawiają, że człowiek dotykając jakiegoś przedmiotu w wirtualnej rzeczywistości czuje się jakby faktycznie fizycznie dotykał tego przedmiotu. Przedmioty wirtualne stawiają opór zgodnie ze swoimi fizycznymi właściwościami – inaczej zachowa się jajko, a inaczej piłka.

    Takie odwzorowanie rzeczywistości może być bardzo przydatne dla wielu branż i pozwalać przykładowo przyszłym lekarzom testować swoje umiejętności operacyjne całkowicie w wirtualnej rzeczywistości.

    Jeżeli ktoś z Was ma doświadczenia z tymi rękawicami, podzielcie się wrażeniami.

Więcej: http://www.dextarobotics.com/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *