Historia, teraźniejszość i przyszłość sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jest wśród nas, korzystamy z jej usług każdego dnia nie specjalnie się nad tym zastanawiając, chyba że przestaje działać jak powinna, ale czasami warto przypomnieć sobie jak zaczęła się jej historia, warto zastanowić nad tym jakie faktycznie są jej aktualne możliwości oraz co rozwój AI oznacza dla przyszłości ludzkości.
sztuczna inteligencja

Historia terminu „sztuczna inteligencja” („artificial intelligence”) zaczyna się w 1956 roku, czyli 60 lat temu. Z początku naukowcy mieli w planie stworzyć w pełni funkcjonalną sztuczną inteligencję w przeciągu jednych wakacji, ale okazało się, że sprawa nie jest aż tak prosta 😉
Badania nad sztuczną inteligencją przez wiele lat zlokalizowane były głównie w instytucjach naukowych, ponieważ biznes nie do końca wiedział jak miałby z niej skorzystać. W związku z tym badania te ograniczone były przez fundusze na naukę, a te czasami były bardzo skromne. Z tego powodu historycy wyróżniają przynajmniej dwa okresy swego rodzaju hibernacji owych badań (w latach 70-tych i 80-tych 20. wieku). Od kiedy pojawił się internet i wyszukiwarki oraz masa danych, sztuczna inteligencja odżyła i ma się dobrze, rozwijając się w gigantycznym tempie.

Aktualnie sztuczna inteligencja pomaga nam dokończyć wpisywanie wybranej frazy w wyszukiwarce, dba o to, żeby pokazać nam najtrafniejsze strony związane z tym czego szukamy, czasami się do nas odezwie jako „osobisty doradca” dnia codziennego (w telefonie) czy klienta (na stronie konkretnych firm). Sztuczna inteligencja prowadzi samochody, pilotuje samoloty, drony, nawiguje statki, wygrywa w najtrudniejszych grach świata, pomaga lekarzom diagnozować choroby i tak dalej.

Wiele osób, które zajmuje się tematyką AI zastanawia się jak będzie wyglądała jej przyszłość i przyszłość ludzkości, w której tak wiele zadań będzie wykonywanych przez sztuczną inteligencję. Czasami te przewidywania są pozytywne – AI w wielu kwestiach nam pomoże. Często jednak słyszy się głosy zaniepokojenia zarówno związanego z tym, że wkrótce AI będzie mądrzejsza od nas, jak i tym, że w połączeniu z rozwojem robotyki, wiele osób prawdopodobnie nie będzie potrzebnych do pracy, gdyż roboty wyposażone nawet w ograniczoną inteligencję będą sobie w stanie poradzić dużo lepiej i taniej z konkretnymi zadaniami.

W tym momencie możemy jeszcze próbować wpływać na to jak będzie wyglądał ten świat, w którym przestaniemy być najmądrzejszym gatunkiem na ziemii i warto się czasem nad tym zastanowić.

Więcej o historii, teraźniejszości i przyszłości sztucznej inteligencji:
po angielsku: https://www.newscientist.com/article/mg23230971-200-the-irresistible-rise-of-artificial-intelligence/

po polsku: http://www.spidersweb.pl/2016/10/sztuczna-inteligencja-przyszlosc.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *